42 - 700 Lubliniec, ul. płk. St. Wilimowskiego 8 34 351 14 21 sp4.lubliniec@wp.pl
logosp4 4
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty

Zarys projektu

FERS RP UE RGB 1

 

 

ZARYS PROJEKTU

nr 2023-1-PL01-KA122-SCH-000137458

“Od jakości do doskonałości - różnorodność kulturowa i wykorzystanie

digital storytelling w nauczaniu”

realizowanego w Szkole Podstawowej nr 4 w Lublińcu poprzez

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (nie jest to Erasmus!)

 

Kwota dofinansowania: 133362,78 PLN

Czas trwania projektu: 01.12.2023 do 30.04.2025

 

Liczba uczestników: 14 nauczycieli - 2 kursy po 7 osób

W kursach wyjazdowych może uczestniczyć każdy nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lublińcu.

Cel 1: poprawa jakości nauczania i uczenia się poprzez rozwój kompetencji cyfrowych w edukacji oraz wspomaganie procesów edukacji włączającej poprzez wykorzystanie metody digital storytelling

Nauczyciel uczestniczący w kursie digital storytelling ma na celu rozwój kompetencji cyfrowo-komunikacyjnych + przekazanie tej wiedzy 1 nauczycielowi nie biorącym udziału w kursie i grupie projektowej uczniów = 7 uczestników kursu przekazuje wiedzę 7 (lub więcej) innym nauczycielom, którzy nie brali udziału w kursie wyjazdowym + grupa projektowa uczniów (składająca się z różnych uczniów, najlepiej zgodnie z zasadami różnorodności: niepełnosprawni/uczniowie z deficytami, pełnosprawni, emigranci/migranci).

Dyrektor sprawuje nadzór pedagogiczny (obserwacje) i analiza konspektów zajęć z wykorzystania metody digital storytelling + porównawcza analiza procentowa nauczycieli, którzy wdrożyli metodę do swojej pracy.

Nauczyciele w ankietach ewaluacyjnych opiszą efekty wdrożenia metody digital storytelling w grupach projektowych i swojej pracy z uczniami.

Cel zostanie osiągnięty gdy metodę do swojej pracy wdroży 60% nauczycieli naszej szkoły i nauczyciele ci ocenią pozytywnie oddziaływanie metody na uczniów w ramach edukacji włączającej.

Uczniowie wypełnią ankiety ewaluacyjne dotyczące zajęć na ile wpłynęły one na ich umiejętności cyfrowe + uzyskanie ocen co najmniej bardzo dobrych z wykonanych prac projektowych na zajęciach informatycznych z wykorzystaniem metody digital storytelling przez co najmniej 80% uczniów biorących udział w projekcie.

Cel 2: Budowanie potencjału współpracy międzynarodowej i wprowadzenie wymiaru europejskiego do pracy szkoły.

Nauczyciele biorący udział w kursie na temat różnorodności kulturowej włączą w prace projektowe z użyciem narzędzi TIK uczniów naszej szkoły z Polski i z innych krajów + uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez promowanie edukacji międzykulturowej i szkolenie kompetencji międzykulturowych poprzez korzystanie z platformy eTwinning + przekazanie tej wiedzy 1 nauczycielowi niebiorącemu udziału w kursie = 7 uczestników kursu przekazuje wiedzę 7 (lub więcej) innym nauczycielom, którzy nie brali udziału w kursie wyjazdowym + grupa projektowa uczniów składająca się z różnych uczniów, najlepiej zgodnie z zasadami różnorodności.

Dyrektor dokona oceny osiągnięcia celu poprzez analizę ilościową podjętych działań (ile było realizowanych projektów eTwinning) i ilości zrealizowanych działań wychowawczych w pracy z uczniami wykorzystującymi efekty szkolenia nauczycieli.

Nauczyciele biorący udział w kursie wyjazdowym w ankietach ewaluacyjnych opiszą efekty wdrożenia działań o edukacji wielokulturowej do pracy z uczniami. Cel zostanie osiągnięty gdy co najmniej 60% nauczycieli naszej szkoły wprowadzi tematykę europejską z elementami edukacji wielokulturowej i oceni ją pozytywnie.

Uczniowie wypełnią ankiety ewaluacyjne dotyczące zajęć oceniając na ile wpłynęły one na ich postawy (otwartość, kreatywność, twórczość, różnorodność i tolerancję). Cel zostanie osiągnięty jeśli zajęcia dotyczące promowania różnorodności kulturowej i tolerancji będą ocenione pozytywnie przez co najmniej 80% uczniów biorących udział w projekcie będzie to potwierdzenie osiągnięcia celu.

Obszary tematyczne projektu:

1. Umiejętności i kompetencje cyfrowe

2. Przyjmowanie i integracja uchodźców i migrantów

3. Pokonywanie podziałów międzykulturowych, międzypokoleniowych i społecznych.

Zespoły przedmiotowe w naszej szkole będą wdrażać poznane metody i uczniowie staną się bardziej otwarci i zaadaptowani.

Na wszystkich zdjęciach lub filmach projektowych musi być zastosowania zasada równości i integracji na zasadach typu: chłopcy i dziewczęta, osoby z innych krajów (emigranci imigranci), osoby ze specjalnymi potrzebami i pełnosprawni.

Po powrocie z kursów uczestnicy są zobowiązani do wdrożenia poznanych metod i upowszechniania tych metod wśród kadry nauczycielskiej na terenie szkoły i miasta oraz dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami nie biorącymi udziału w kursach wyjazdowych z tymi, którzy w nich nie uczestniczyli, a także zostaną zorganizowane 2 szkolenia dla kadry naszej szkoły i 2 szkolenia otwarte dla innych placówek z naszego miasta dotyczące przekazywania wiedzy z kursów i promocji w mediach (Facebook, strona szkoły, prasa lokalna np. Nowiny Lublinieckie).

Po powrocie z kursu uczestnicy są zobowiązani do stworzenia relacji z kursów w formie digital storytellingu i gazetek szkolnych aby zaprezentować działania oraz poznane tradycje i miejsca odwiedzone w krajach europejskich. Materiały projektowe będą udostępnione w bibliotece szkolnej w formie segregatora.

W holu szkoły zostanie umieszczona informacja o realizacji projektu FERS w naszej szkole.

Każde zajęcia związane z projektem “Od jakości do doskonałości - różnorodność kulturowa i wykorzystanie digital storytelling w nauczaniu” muszą być udokumentowane wpisem w dzienniku po temacie lekcji używając skrótu “FERS”

Ramowy program działań:

1. Przygotowanie dokumentacji projektu oraz komisji ds realizacji projektu

2. Przeprowadzenie rekrutacji wśród nauczycieli, utworzenie 2 grup i podział zadań

3. Przygotowanie wyjazdów zagranicznych - zapoznanie uczestników ze specyfiką miejsca, do którego wyjeżdżamy

4. Udział w kursach

5. Ewaluacja nauczycieli poprzez ankiety podsumowujące

6. Przekazanie treści ze szkoleń na 2 szkoleniach dla rady pedagogicznej i wdrożenie metod do pracy szkoły i napisanie innowacji na temat metody digital storytelling i różnorodności kulturowej

7. Utworzenie grup projektowych i zajęcia z uczniami prowadzone metodami poznanymi na kursach - - wrzesień 2024 - kwiecień 2025

8. Napisanie projektów na platformie e-Twinning i pozyskanie partnerów do współpracy z wykorzystaniem Digital Storytelling i metod różnorodności kulturowej w nauczaniu - wrzesień 2024 - kwiecień 2025

9. Ocena prac uczniów na zajęciach informatyki z realizacji metody digital storytelling

10. Ewaluacja uczniów poprzez ankiety podsumowujące

11. 2 szkolenia otwarte dla nauczycieli lublinieckich szkół

12. Upowszechnianie rezultatów projektu w mediach

13. Podsumowanie i rozliczenie projektu

14. Wręczenie certyfikatów

Najważniejsze efekty po zakończeniu projektu:

1. Włączenie się w działania projektowe przynajmniej 60% nauczycieli z naszej szkoły i 80 % uczniów

2. Wprowadzenie metody digital storytelling jako metody nauczania w naszej szkole

3. Wprowadzenie elementu europejskiego w kalendarz roku szkolnego jako TYDZIEŃ EUROPEJSKI

 

Tekst został zaprezentowany na posiedzieniu rady pedagogicznej w dniu 22.01.2024 roku

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 4
im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty
42-700 Lubliniec, ul. płk. St. Wilimowskiego 8
34 351 14 21
NIP  575-18-93-171
sp4.lubliniec@wp.pl
Po-Pi: 6.45 - 16.00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych: Adam Adamczyk Centrum Usług Wspólnych tel. 34/351 37 94 iod@cuw.lubliniec.pl

Na skróty

logo men24 kurat logo
oke logo BIP logo
epuap2 dek dost